ŚWIĄTECZNE WYDANIE WG-HN

20-12-2017

Drodzy Czytelnicy! Witamy się z Wami okładką z pięknymi witrażami z cerkwi w Gródku. Te oryginalne witraże pochodzą z lat 50., kiedy to Adam Stalony – Dobrzański wraz z Jerzym Nowosielskim pracowali nad nimi oraz projektowali i wykonywali polichromię w gródeckiej cerkwi. O tych zdarzeniach przypominał film „Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu” Piotra Łozowika, który mieliśmy okazję obejrzeć niedawno w GCK.


W jaki sposób znani artyści trafili do Gródka, dowiecie się z artykułu na łamach naszej gazety. W październiku zabezpieczono witraże dzięki  projektowi RPOWP „Remont i wymiana okien cerkwi w Gródku w celu ochrony zabytkowych witraży i polichromii”.

Dwa lata temu wydaliśmy kalendarz z ludowymi ręcznikami z Ziemi Gródeckiej, rok temu – ze zdjęciami z naszej gminy. Teraz proponujemy Państwu jako dodatek do kalendarium obrazy Marii Mieleszko – plastyczki z GCK. Większość osób wie, jak piękne kwiaty maluje Marysia. Tym razem specjalnie do kalendarza wyczarowała maki, bratki, malwy, lilie, gwiazdę betlejemską… O gwieździe betlejemskiej, a właściwie poinsecji, czyli wilczomleczu pięknym pisze w swoim felietonie Basia Niczyporuk. Nigdy jej jeszcze nie miałam w domu, ale w tym roku na pewno sobie sprawię bożonarodzeniowy kwiat. Tradycyjnie w grudniowo-styczniowym numerze nie może zabraknąć wspomnień o surowych śnieżnych zimach, dawnym świątecznym klimacie, o jabłkach i świeczkach na choince, kisielu z owsa (nigdy nie próbowałam, ale niewielu jest amatorów na tę potrawę) i łamańcach z makiem. A skoro o wigilijnych przysmakach mowa… Nasze panie ze stowarzyszenia Aktywny Senior wzięły udział w wojewódzkim mikołajkowym konkursie kulinarnym pn.: "Tradycyjny stół wigilijny". Przygotowały stół z tradycyjnymi wigilijnymi potrawami z naszego regionu i zdobyły wyróżnienie. Gratulujemy.

A, skoro stary rok odchodzi, a nowy przychodzi…Wójt Gminy Gródek Wiesław Kulesza podsumowuje tegoroczne gminne inwestycje oraz mówi o planowanych przedsięwzięciach. Zapowiada się rok intensywnych działań.

Radości, spokoju, miłości najbliższych, odpoczynku od zgiełku codzienności i wielu powodów do wspominania wyjątkowości świątecznych chwil - tego Wam życzymy z okazji Bożego Narodzenia. Niech 2018 rok przyniesie nadzieję na realną możliwość zmian, na odmianę tego co złe – na lepsze.

 

W tym numerze między innymi:

- zdjęcia laureatów konkursów „Estetyczna posesja- Ogródki 2017” i „Estetyczna wieś gminy Gródek 2017”;

- Rozmowa z Wójtem Gminy Gródek Wiesławem Kuleszą;

- Relacja z XXXIV Sesji Rady Gminy;

-  Rozmowy o ogrodach z laureatami konkursów ogródkowych;

- Boże Narodzenie w Królowym Stojle;

- „Łamańce z makiem” – rozmowa z Eugenią Gruszewską – sołtysem z Nowosiółek;

- „Tradycyjny stół wigilijny” – wyróżnienie dla Stowarzyszenia Aktywny Senior;

- Aktualności: m.in. „Nagroda dla Leona Tarasewicza”, „Cięcia w Boryku”, „Gminne obchody Święta Niepodległości”;

- Wieści z GCK : pokazy filmu J. Kaliny „Bieżeńcy 1915-1922” oraz filmu P. Łozowika „Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu”;

- Wieści z Zespołu Szkół w Gródku;

- Kolejny odcinek „Okruchów Ziemi Gródeckiej” aut. Wiery Tarasewicz „Historia Karo”;

- Reportaż „Karo” o wycieczce zorganizowanej przez GCK w ramach cyklu „Śladami historii Gminy Gródek”;

- Wspomnienie pani Aleksandry Jarockiej „Ulica Berka Joselewicza”;

- Apel Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Gródeckiej;

- IX część cyklu „Tak to było” aut. Janusza Cimochowicza –„Przygotowania do zimy”;

- Kolejny odcinek cyklu „Wyrazy gródeckie”;

- Kolejny odcinek cyklu Barbary Niczyporuk „W ogrodzie i kuchni”- odcinek XXVIII „W oczekiwaniu na święta”;

- Porady, ogłoszenia, reklamy;

Bardzo dziękujemy panu Janowi Boczko za udostępnienie skanów najstarszych numerów „WG-HN”.

Jeśli ktoś z Was ma niepotrzebne, zalegające archiwalne (z pierwszych ośmiu lat) numery, bardzo proszę o  przyniesienie ich do redakcji. Chcielibyśmy odtworzyć całe archiwum, a jeszcze ciągle brakuje nam starych numerów.

PS. Zapraszamy do współpracy. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 stycznia na adres dsulzyk@gckgrodek.pl

Dobrej lektury!

Dorota Sulżyk (redaktor naczelna „WG-HN”)

 

 

GMINNE CENTRUM KULTURY


Gminne Centrum Kultury w Gródku

16-040 Gródek, ul. A. i G. Chodkiewiczów 4
Tel/fax 85 718 01 36
biuro@gckgrodek.pl

NIP: 966 18 94 163 REGON: 2001 399 73

BS Białystok O/Gródek
68 8060 0004 0390 0202 2000 0050
Projekt strony współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Oś. 4. Leader. Działanie 4.1/413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju (małe projekty)